Warsztaty

Sala Główna

10:30 – 12:30 Warsztaty Kaligrafii: Foundational Script – prowadząca Ewa Landowska (koszt: 100 zł)
Foundational script został opracowany przez Edwarda Johnstona (1872 – 1944) na podstawie minuskuły karolińskiej podczas jego studiów nad IX-wiecznymi manuskryptami, a konkretnie podczas pracy nad manuskryptem “Ramsey Psalter”, który sporządzony został właśnie minuskułą karolińską. Foundational w założeniu ma być najprostszym stylem pisma, służącym do przyswojenia podstaw kaligrafii i taką głównie spełnia funkcję, daje jednak ogromną możliwość interpretacji i wyprowadzania własnej odmiany tego stylu pisma w oparciu o inne (np. poprzez zmianę charakteru szeryfów oraz proporcji litery).
13:00 – 15:00 Warsztaty Kaligrafii: Uncjała – prowadzący Kamil Bachmiński (koszt: 100 zł)
Uncjała to krój pisma opracowany u schyłku Cesarstwa Rzymskiego jako stylizacja pisma łacińskiego na grecką majuskułę. Klasyczna elegancja i względna prostota form sprawiają, że pismo uncjalne jest chętnie wybierane jako pierwsze do nauki dla początkujących adeptów kaligrafii. Ćwiczenie tego kroju jest też znakomitym sposobem na opanowanie ściętej stalówki, narzędzia nieodzownego w pracy z innymi krojami tradycyjnej kaligrafii łacińskiej — od pism antycznych po gotyckie i renesansowe.
15:30 – 17:30 Warsztaty Kaligrafii: Foundational Script – prowadząca Ewa Landowska (koszt: 100 zł)

Sala Poziom -1

10:30 – 12:30 Jak poprawić swoje codzienne pismo, czyli pismo biznesowe wg metody Palmera – prowadzący Patryk Martuś (koszt: 30 zł)
Patryk Martuś przy wykorzystaniu pióra wiecznego marki Diplomat wprowadzi nas w metodę Palmera. Jest to sposób zapewniający jednocześnie szybkość pisania i czytelność pisma. Jest metodą łatwą do wykonania wiecznym piórem. Trenowanie tego pisma daje wiele zabawy - ważne są nie tylko rytm i tempo pisania, ale także ułożenie rąk i unieruchomienie tych stawów, których na ogół używamy do pisania. Pismo tą metodą ma jeszcze jedną ważną zaletę - doskonale nadaje się do codziennego użytku. Sponsorem warsztatów jest firma PBS.
16:30 – 17:30 Warsztaty Kaligrafii: Italika Piórem Wiecznym – prowadzący Patryk Martuś (koszt: 80 zł)
Godzinne warsztaty z wprowadzenia do kaligraficznego stylu pisma jakim jest kursywa humanistyczna, czyli Italika. Nazwa kojarzy się słusznie z Włochami, ponieważ to tam właśnie styl ten rozwijał się najbardziej. Jest to jeden z podstawowych krojów do nauki dla początkujących kaligrafów. Na co dzień pismo to możemy wykorzystać w dekoracyjnych formach wypisując: winietki, kartki świąteczne lub tytułować dłuższy tekst, ale również styl ten jest używany jako codzienne pismo przez wiele osób. W cenie każdy uczestnik otrzyma zestaw do kaligrafii Grip 2011 o wartości 150 zł.
Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia na warsztaty prosimy wysyłać na adres:
kontakt@dzienpiorawiecznego.pl